Morir

Alternance ò / o, et ò se diphtongue.

Gérondif

en morent.

Participe Passé

mòrt, mòrta.

Présent

mòri (e,o), mòres, mòr ~ mòre, morèm, morètz, mòron.

Imparfait

moriáu, moriás, moriá, moriam, moriatz, morián.

Preterit

I

moriguèri (e,o), moriguères, moriguèt, morigueriam, morigueriatz, moriguèron.

II

morèri (e,o), morères, morèt, moreriam, moreriatz, morèron.

Futur

I

morirai, moriràs, morirà, morirem, moriretz, moriràn.

II

morrai, morràs, morrà, morrem, morretz, morràn.

Conditionel

I

moririáu, moririás, moririá, moririam, moririatz, moririán.

II

morriáu, morriás, morriá, morriam, morriatz, morrián.

Subjonctif présent

mòri (e,o), mòres, mòre, morem, moretz, mòran.

Subjonctif-imparfait

I

moriguèssi (e,o), moriguèsses, moriguèsse, moriguessiam, moriguessiatz, moriguèsson.

II

morèssi (e,o), morèsses, morèsse, moressiam, moressiatz, morèsson.

Impératif

mòre, morem, morètz. mòres pas, morem pas, moretz pas.

Chercher un autre verbe

cliquez sur un verbe dans la liste, utilisez le filtre si necessaire