Poder (~ posquer)

Alternance ò / o, et ò se diphtongue.

Gérondif

en podent ~ en posquent.

Participe Passé

pogut ~ poscut.

Présent

pòdi (e,o), pòdes ~ pòs, pòu ~ pòt, podèm, podètz, pòdon.

Imparfait

podiáu, podiás, podiá, podiam, podiatz, podián.

Preterit

I

poguèri (e,o), poguères, poguèt, pogueriam, pogueriatz, poguèron.

II

posquèri (e,o), posquères, posquèt, posqueriam, posqueriatz, posquèron.

Futur

I

podrai, podràs, podrà, podrem, podretz, podràn.

II

poirai, poiràs, poirà, poirem, poiretz, poiràn.

Conditionel

I

podriáu, podriás, podriá, podriam, podriatz, podrián.

II

poiriáu, poiriás, poiriá, poiriam, poiriatz, poirián.

Subjonctif présent

pòsqui (e,o), pòsques, pòsque, posquem, posquetz, pòscan.

Subjonctif-imparfait

I

poguèssi (e,o), poguèsses, poguèsse, poguessiam, poguessiatz, poguèsson.

II

posquèssi (e,o), posquèsses, posquèsse, posquessiam, posquessiatz, posquèsson.

Chercher un autre verbe

cliquez sur un verbe dans la liste, utilisez le filtre si necessaire